Počas zimy na nás číhajú rôzne nebezpečenstvá a to najmä počas jazdy autom. Počasie nám vie dať niekedy naozaj zabrať, pričom často ide aj o veľké nebezpečenstvo a hrozbu dopravnej nehody.

Oplatí sa dodržať základy 

Jazda po suchej ceste nie je ničím náročným a zvládne to aj čerstvý absolvent autoškoly. Na snehu alebo ľade, je to už o niečom inom a v takom momente musíme myslieť nielen na svoju bezpečnosť, ale aj ochranu celej posádky. Práve zhoršené jazdné podmienky a vlastnosti vozidla dokážu  negatívne prekvapiť najmä začiatočníkov bez skúseností. Ak si niekto nie je istý samotnou jazdou počas leta, v zime by si mal dávať obrovský pozor a určite by nemal jazdiť sám. Odporúčame so sebou vziať aj skúseného šoféra, ktorý nielen poradí, ale v prípade potreby dokáže šoféra aj vymeniť.

Síce pri jazde na šmykľavej ceste nejde o žiadnu vedu, vždy by sme mali dodržať zásady bezpečnej jazdy. Najdôležitejším faktorom je opatrnosť, ktorá platí rovnako pre každého. Na takto zasneženej alebo namrznutej ceste nemajú pneumatiky takú priľnavosť ako obvykle, a to ani za predpokladu, že sú na vozidle nasadené snehové reťaze. Tento stav si vyžaduje jemné akcelerovanie, ale aj brzdenie a zatáčanie. Veľkou chybou je zbytočné rozbiehanie sa, pretože brzdná dráha auta je v zime omnoho kratšia. Aj keď by vám auto ľahko zaberalo a mali by ste pocit, že na rovnej ceste sa nič nemôže stať, dajte radšej nohu z plynu dole. Pred ďalšou zákrutou by ste to mohli poriadne oľutovať a to vám za to nestojí.

Ani štvorkolky nie sú zárukou totálnej bezpečnosti a preto v horských oblastiach alebo na zasnežených cestách odporúčame použiť reťaze na suv 4×4. Môže sa síce zdať, dobrý záber vám umožní zastaviť kedy a kde chcete, no v skutočnosti sa v niektorých prípadoch s týmito vozidlami brzdí horšie ako s jednou nápravou. Dôležité je tiež s reťazami nikdy neprekročiť povolenú rýchlosť 50 km/h.

Čo je teda základom úspechu a bezpečnosti?

Pri jazde na snehu sa bezpečne premiestnite z bodu A do bodu B len za predpokladu, že bude jazda jemná a plynulá. Dôležité je mať rozhľad, pozerať sa ďaleko okolo seba a zákruty prechádzať pomaly. Na prudké točenie volantu zabudnite, inak sa môže auto dostať do šmyku a následne skončiť mimo cesty. Veľmi dôležité je brzdiť s predstihom a to tak, aby bol využitý brzdný moment motora systematickým podraďovaním. Klasické brzdenie vám na zimných cestách často nepomôže a preto je úplne tlačenie brzdy na zem niekedy veľmi nebezpečné. Samozrejmosťou by mali byť zimné pneumatiky, ktoré sú spôsobilé na jazdu a nie sú opotrebované. Či už potrebujete reťaze na dodávky alebo osobné autá, pre istotu ich majte vždy po ruke.