Pomaly sa začína slušne otepľovať a to znamená jediné. Prichádza leto.
Aj keď pre väčšinu ľudí je to obdobie pohody, neplatí to úplne pre všetkých. Svet sa točí ďalej a to znamená, že stále musí tiecť voda, musia fungovať obchody a tiež je stále treba dopravovať veci z bodu A do bodu B. Pre ľudí ako sú napríklad kamionisti či kuriéri jednoducho nie sú žiadne prázdniny – naopak, začína sa obdobie dobrovoľného varenia sa vo vlastnej šťave.
Dlhé jazdy autom v lete nie sú vôbec žiadna zábava, a to aj so zapnutou klimatizáciou. Stačí na polhodinky niekde zastaviť, a teplota sa začína neúnosne zvyšovať – a to už vôbec nehovoríme o státí v zápche.
Najideálnejšie je mať po ruke vždy nejaké občerstvenie. Avšak trikrát prevarená voda z fľaše, ktorá celý čas strávila vedľa vás na sedadle, asi nebude to pravé orechové. A ešte sme nespomenuli jedlo. Máločo vydrží letnú horúčavu znásobenú čelným sklom dlhšie ako pár hodín bez toho, aby sa to začalo kaziť.
Všetkému sa však dá predísť. Skúsení vodiči vedia, že v letných mesiacoch je ich najlepším priateľom poriadna autochladnička. Je dobrá pre už spomínanú osobnú potrebu, ale taktiež sa môže využiť na chladenie substancií či tekutín a dokáže udržať stabilnú teplotu, ak si to váš náklad vyžaduje.
Ako si však vybrať tú správnu? Dnes je na trhu nepreberné množstvo výrobcov a modelov, a tak aj pre skúseného vodiča to môže byť problém. Preto sme si pre vás pripravili menší prehľad autochladničiek, ich typov a odporúčaní, na čo sa najlepšie hodia.
Tak poďme na to:
Termoelektrické chladničky – tieto autochladničky dokážu udržať svoj obsah cca. o 25 – 30 °C chladnejší, ako je okolie. V poriadne teplom lete teda dokážu udržať veci v relatívnom chlade (okolo nuly). Sú ideálne na „zásoby“ – v dobrom stave uchovajú jedlo aj tekutiny, ale nie sú určené na prepravu citlivých nákladov, nakoľko teplota v nich môže kolísať. Energiu berú z autobatérie (pripájajú sa cez zapaľovač) a majú relatívne nízku spotrebu.
Ich najväčšou výhodou je, že neobsahujú žiadne pohyblivé časti, a tak sú prakticky bezúdržbové. Taktiež cenovo patria medzi najlacnejšie.
Absorpčné (hybridné) autochladničky – sú niekde na polceste medzi chladničkou na jedlo a profesionálnou na prenášanie citlivých nákladov. Majú vyšší výkon ako termoelektrické chladničky, ale taktiež majú vyššiu spotrebu energie a sú o niečo drahšie. Fungujú na princípe stlačeného plynu, takže na svoj chod potrebujú pripojenie na autobatériu (zapaľovač), a tiež môžu fungovať na propán-butánovú bombu.
Ak potrebujete chladiť väčšie množstvo (alebo mierite na dlhšie cesty), ale nepotrebujete úplne profesionálne vybavenie, absorpčná chladnička bude niečo pre vás.
Kompresorová autochladnička – Ak hľadáte profesionálne vybavenie, ste na správnej adrese. Kompresorové chladničky patria k špičke – dokážu udržať presnú teplotu bez ohľadu na okolie, a tým sa ideálne hodia na prevážanie nákladov, ktoré potrebujú stabilnú teplotu. Samozrejme, tomu zodpovedajú aj cenovo.
Majú však aj isté nevýhody – ich spotreba je pomerne vysoká a obsahujú pohyblivé časti, takže sa o nich treba pravidelne starať a môžu sa pokaziť.
Samozrejme, je ešte veľa iných kritérií, ktoré treba pri výbere zvážiť. Ak si myslíte, že by ste sa potrebovali poradiť s odborníkmi, navštívte www.autochladnicky.sk. Radi vám pomôžeme zorientovať sa v našom svete – svete autochladničiek a pomôžeme vybrať to najlepšie presne pre vaše potreby.
Nakoniec nám už nezostáva nič iné, len vám zaželať veľa šťastných kilometrov!