Auto bez klimatizácie si už dnes dokáže málokto predstaviť. V sparných letných dňoch sa radi necháme ochladiť prúdom studeného vzduchu, taká klimatizácia sa bude naozaj hodiť najmä pri dlhých cestách na dovolenku. Lenže ani tá najlepšia klimatizácia nemôže poriadne fungovať, ak sa o ňu nebudeme dobre starať.

Ak sa vám niekedy v aute zdalo, že cítite zatuchnutý zápach z ventilácie, je to spôsobené práve zanedbanou údržbou klimatizačnej jednotky. Na výparníku klimatizácie sa po každom použití kondenzuje vzdušná vlhkosť a do nej sa zvonku dostávajú čiastočky prachu a nečistôt a usadzujú sa. Je to živná pôda pre roztoče, baktérie alebo plesne, ktorým sa v takom prostredí dobre darí. Pri zapnutí klimatizácie sa tento koktail dostane do kabíny vozidla, kde ho dýcha celá posádka.

Práve kvôli tomu by sme mali pravidelne čistiť klimatizačnú jednotku, údržba je nutná aj pre správne fungovanie systému. Čistenie klimatizácie by malo prebiehať aspoň dvakrát ročne, a to na jar pred začiatkom sezóny a na jeseň po jej skončení. V autoservise AZ Pneu v Bratislave sme na údržbu klimatizačných jednotiek dobre vybavení a máme prax.

 

Klimatizáciu v aute by ste si mali nechať vyčistiť aspoň dvakrát ročne.

 

Čo zahŕňa čistenie klimatizácie?

Je treba vymeniť kabínový filter, vyčistiť a vydezinfikovať výparník a skontrolovať, či niekde zo systému neuniká chladivo, prípadne ho doplniť. K stratám chladiaceho média dochádza aj kvôli bežnému odparovaniu. Únik chladiva sa skúma pomocou špeciálnej kontrastnej látky, ktorá sa vpustí do systému a odhalí miesta možného úniku.

Zápachu z klimatizácie a tvorbe živnej pôdy pre baktérie sa dá zabrániť tým, že pár minút pred koncom jazdy vypnete klimatizáciu. Čistý vzduch zvonku, prúdiaci cez ventiláciu, vysuší vzniknutú vlhkosť na výparníku. Ďalším tipom je zapínanie klimatizácie na niekoľko minút aj počas zimy. Jednak sa tým zbavíte usadených nečistôt a tiež sa olejom obsiahnutým v chladiacom médiu premaže kompresor aj tesnenie.

Ak chcete mať svoje auto pripravené pred letnými dovolenkami na 100 %, navštívte nás v Bratislave v AZ Pneu, kde zvládneme nielen čistenie a údržbu klimatizácie, ale aj ďalšie servisné práce. Okrem toho sme vám schopní poradiť tiež pri výbere pneumatík, ktoré u nás môžete rovno zakúpiť a v našom pneuservise si ich nechať odborne namontovať.

 

Zdroj foto: Pixabay.com