Ak plánujete šoférovať v blízkom zahraničí, je vhodné vedieť, aké pravidlá platia v jednotlivých štátoch pre diaľničné známky. V nasledujúcom článku sa zameriame predovšetkým na situáciu v Českej republike, spomenieme ale aj Rakúsko a Nemecko.

Diaľničné známky v ČR a praktické tipy navyše

Pokiaľ v Českej republike jazdíte po diaľnici a hmotnosť vášho vozidla neprekonáva tri a pol tony, musí byť vybavené platnou diaľničnou známkou umiestnenou v pravom dolnom rohu čelného skla. V opačnom prípade riskujete, že vám bude uložená pokuta v hodnote 5 tisíc českých korún, pričom kontrolu známky môžu vykonať pracovníci českej polície aj colnej správy. Čo sa týka vozidiel s hmotnosťou presahujúcou 3500 kilogramov, tieto už musia disponovať elektronickým mýtom. Je tiež dôležité podotknúť, že automobily typu SUV, Off Road alebo 4×4 si vyžadujú tiež špeciálny druh pneumatík, teda čo najlepšie zimné pneumatiky, ktoré vodičov zaručene nesklamú nielen  počas aktuálnej zimnej sezóny.

Cena ročnej diaľničnej známky s platnosťou od 1. januára 2020 do 31. januára 2021 predstavuje 1500 korún, zatiaľčo známka na desať dní stojí 310 korún a za mesačnú diaľničnú známku zaplatíte 440 českých korún. Šetriť sa pri výbave auta nielen počas šoférovania v zahraničí rozhodne neoplatí ani na ďalších prvkoch, ktorými sú napríklad hliníkové disky respektíve elektróny. Je preto vhodné vyberať si z ponuky uznávaných výrobcov, akými sú značky Dezent alebo Enzo a brať ohľad tak na značku, model a prevedenie vášho auta, ako aj priemer diskov, ktoré si vaše pneumatiky vyžadujú.

Ako je na tom Rakúsko a Nemecko

S podobnou situáciou ako v Českej republike sa stretávame tiež na rakúskych cestách, kde je praxou elektronické mýto a ročná diaľničná známka pre automobil s hmotnosťou do 3500 kilogramov stojí aktuálne 91, 10 eur. Za dvojmesačnú známku zaplatíte cez 27 eur, zatiaľčo desaťdňová diaľničná známka v Rakúsku je dostupná za necelých 10 eur. Na nemeckých diaľniciach sa zatiaľ mýto pre automobily nepresahujúce váhu tri a pol tony neplatí, diaľničné známky však budú zrejme zavedené už túto jeseň. Ak by ste potrebovali poradiť aj pri téme, ako je označenie pneumatík, neváhajte sa spoľahnúť na profesionálnu odbornú pomoc, vďaka ktorej máte k dispozícii tie najlepšie zimné, letné aj celoročné pneumatiky.