Kontrola tachometru

V prvom rade by ste si mali pravidelne kontrolovať váš tachometer. Je to presný merací prístroj, vďaka ktorému viete, či ste náhodou neprekročili rýchlosť. Aby ste ostali pánom vášho vozidla, prispôsobte svojou rýchlosť okolnostiam: klimatickým podmienkam, stave vozidla, stave pneumatík … Príčinou viac ako polovici nehôd je totižto nerešpektovanie maximálne povolenej rýchlosti, druhá polovica nehôd je spôsobená rýchlosťou, ktorú vodič neprispôsobil momentálnym podmienkam alebo prostrediu, pretože šiel menšou rýchlosťou než je maximálna povolená rýchlosť.

Naučte sa odhadovať

Naučte sa teda odhadovať bezpečnostnú dvojsekundovú vzdialenosť od vozidla, ktoré ide pred vami. Tento čas totiž potrebujete pre okamžité rozhodovanie, aký úkon by ste mali spraviť a včas sa vám podarí zareagovať aj v prípade, že by došlo k nečakanému incidentu (vybočenie z dráhy, náhle zabrzdenie).

Reakčná doba vodiča

Priemerná reakčná doba vodiča je jedna sekunda, no u začiatočníkov alebo neskúsených vodičov sú to aj dve sekundy. Je to doba, po ktorej začne vaše vozidlo brzdiť, a preto by ste si mali tento dôležitý fakt uvedomovať v každom okamihu jazdy. A čo všetko môže ovplyvniť reakčnú dobu vodiča? Je to najmä alkohol, stres a únava. Ospalý vodič, ktorý ledva sleduje situáciu na ceste, je nepriateľom sebe i ostatným. Jeho reakčná doba sa znižuje, riziko narastá. Preto je dobré vyraziť na cestu dostatočne oddýchnutý a v prípade únavy ihneď zastaviť. Pokiaľ ste celú noc nesprali, do auta radšej ani nesadajte.  A samozrejme zabudnite na alkoholické nápoje.

Vedeli ste, že?

  • 24 hodín bez spánku má rovnaký účinok ako 1 promile alkoholu v krvi?
  • Dĺžka brzdnej dráhy na snehu pri rýchlosti 50 km/h je u letných pneumatikách dvojnásobná (63m) než u tých zimných?

FOTO: Giuseppe Porzani / Dollar Photo Club