Pravidelné servisné prehliadky, pri ktorých si overíte stav pneumatiky a stupeň opotrebovania, by mali byť samozrejmosťou. Ako ale správne zaobchádzať s pneumatikami, aby vydržali čo najdlhšie? Poradíme vám, ako predĺžiť životnosť pneumatík na motocykel optimálnou starostlivosťou a štýlom jazdy.

 1. Hĺbka dezénu pneumatík na motocykel

Ojazdené pneumatiky majú dlhšiu brzdnú dráhu, horšiu priľnavosť a hrozí s nimi okrem „mastnej“ pokuty aj nebezpečenstvo akvaplaningu. Kontrola hĺbky dezénu by mala patriť k pravidelným návykom každého vodiča, a to ako vozidla, tak motocykla. Pneumatiky na motocykel, rovnako ako letné pneumatiky na autá, majú predpísanú minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm.

 1. Aká je približná životnosť pneumatík?

Životnosť pneumatík sa samozrejme odvíja od toho, ako často je motocykel v prevádzke a ako sa o pneumatiky na motocykel ich majiteľ stará. Prevádzková životnosť je pri správnom zaobchádzaní približne 6 rokov, svoje pôvodné technické vlastnosti si však pneumatiky zachovávajú oveľa kratšiu dobu.

Celková životnosť pneumatík by nikdy nemala prekročiť 10 rokov od dátumu výroby, a to aj keď väčšinu svojej existencie strávia v sklade a do prevádzky sa len tak nezapoja. Ak si kupujete nové pneumatiky, skontrolujte si, či na vás nečakali uskladnené dlhšie než 4 roky. Dátum výroby je uvedený na boku pneumatiky, nájdete ho na konci za skratkou DOT. Prvý v poradí je týždeň, nasleduje rok výroby.

Príklad: ak je označenie 1112, pneumatika bola vyrobená v 11. týždni roku 2012.

Potrebujete ďalšie informácie o pneumatikách na motocykel? Kontaktujte profesionálny pneuservis, kde vám odborníci so všetkým poradia.

 1. 7 tipov, ako predĺžiť životnosť pneumatík na motocykel
 1. Štýl jazdy

Agresívna jazda v zákrutách, prudké brzdenie, zúrivá akcelerácia a ďalšie machrovinky môžu byť pre niekoho efektné, ale prídu vás veľmi rýchlo draho. Na materiál majú deštruktívny vplyv, rovnako ako obľúbený „burnout“ – pálenie pneumatík.

 1. Povrch vozovky

Ak chcete predĺžiť životnosť pneumatík, zabudnite nielen na predvádzanie, ale dajte tiež pozor na povrchy, na ktorých by mohlo dôjsť k poškodeniu plášťa (rozbité sklo, ostré kamienky atd.). Pre jazdu je ideálny suchý a hladký povrch.

 1. Uskladnenie

Optimálne podmienky pre uskladnenie pneumatík sú:

 • suché a tmavé miesto (bez UV žiarenia)
 • ďaleko od chemických prostriedkov
 • stála teplota okolo 15 °C
 • očistenie pred uskladnením
 • pneumatiky na ráfiku sa skladujú na sebe, bez ráfika nastojato s občasným pootočením
 1. Tlak

Správny tlak je pre životnosť pneumatík zásadný. A to nielen u motocyklov. Máte správne nahustené pneumatiky?

 1. Extrémne teploty

Veľké teplo alebo naopak veľmi chladné počasie ovplyvňujú vlastnosti pneumatík a majú vplyv aj na tlak v nich. Ak chcete pneumatikám predĺžiť „život“, nechajte motocykel za týchto podmienok radšej odpočívať v garáži.

 1. Vizuálna kontrola

Najjednoduchší test, či sú pneumatiky v poriadku. Skontrolujte, či nie sú pneumatiky príliš znečistené, nemajú v drážkach kamienky, ktoré by mohli poškodiť plášť, nie sú viditeľné vypukliny, trhliny, alebo nie sú málo nahustené.

 1. Výber kvalitných pneumatík

Technické parametre, opotrebovanie aj chovanie pneumatík pravidelne testujú nezávislé médiá, ktorými sa môžete pri výbere nových pneumatík inšpirovať.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com