Bez ohľadu na to, či máte doma nákladné alebo akékoľvek iné vozidlo, nevyhnete sa zákonnej povinnosti uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Ako však zistíte, či auto v garáži patrí medzi nákladné? V prípade, že patrí, aké PZP mu uzavrieť? Dočítate sa v článku.

Je moje vozidlo nákladným?

Nákladným vozidlom nazývame viacstopový automobil primárne určený na prepravu tovaru. Patrí do kategórie N, ktorá sa ďalej rozdeľuje podľa hmotnosti vozidla na:

  • N1 – vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony
  • N2 – vozidlá s hmotnosťou od 3,5 tony do 12 ton
  • N3 – vozidlá s hmotnosťou nad 12 ton

Informácie o vašom automobile by ste mali nájsť v technickom preukaze. Podľa jeho typu sa ďalej odvíja cena a druh PZP nákladného vozidla.

Prečo uzavrieť povinné zmluvné poistenie?

Nákladné vozidlo strávi na cestách omnoho viac času ako bežné osobné automobily. Pravdepodobnosť dopravnej nehody je tým pádom oveľa vyššia. Povinné zmluvné poistenie kryje vodiča, ktorý je za vozidlo zodpovedný, tak isto ako škody spôsobené vozidlom – či už ide o poškodenie zdravia, majetku, krádež materiálu alebo ušlý zisk. Pokiaľ máte nákladné auto zaradené do obchodného majetku, môžete si naň dokonca uplatniť maximum daňových výdavkov, čo sa vzťahuje aj na platbu PZP.

Vlastníte viac nákladných vozidiel? Využite možnosť flotilového PZP

Mnoho majiteľov nákladných vozidiel nevlastní len jedno, ale hneď niekoľko vozidiel naraz. Ak je ich minimálne aspoň päť, neváhajte a využite možnosť flotilového poistenia. Poisťovňa poistí všetky vaše vozidlá za špeciálnu cenu. Pokiaľ nemáte dostatok času obiehať jednotlivé pobočky, vyskúšajte niektorý z online porovnávačov PZP, ktorý vám pomôže ušetriť čas i peniaze a ponúkne najvýhodnejšie riešenie priamo v pohodlí domova.

Či už je vaše vozidlo nákladným alebo nie, vždy sa oplatí preveriť každú ponuku povinného zmluvného poistenia. Nikdy neviete, či nie je na trhu ešte výhodnejšia. Optimalizáciu platieb a poskytnutých služieb na mieru ľahko dosiahnete vďaka porovnaniu pomocou online kalkulačky PZP, ktorá vám rýchlo pomôže.