Každý deň sa na cestách stretávame s aroganciou a bezohľadnosťou. Nikto však tieto prejavy arogancie netrestá, no treba uznať, že aj títo ľudia sa podieľajú na plynulosti a bezpečnosti premávky. Čo teda robiť, aby ste vy sami prispeli k plynulej jazde?

Sledujte premávku

Spätné zrkadielka sú veľmi dôležité! Sú základom vašej orientácie počas premávky. Nestačí sa dívať meter pred seba, musíte si vytvoriť celkový obraz o rýchlosti a hustote premávky okolo vás. Spätné zrkadielka vám pomôžu odhadnúť rýchlosť prichádzajúcich áut a umožnia vám lepšie sa zorientovať na ceste.

Neobzerajte sa

Deje sa niečo na diaľnici? Blikajú na okraji cesty policajti? Pokiaľ sa nič nedeje, choďte ďalej, nespomaľujte a venujte sa riadeniu auta. Pokiaľ sa budete pozerať na odstavený kamión či nehodu, zbytočne spomalíte premávku a vodiči budú nervózni. Okrem toho môže dôjsť k nebezpečným situáciám ako napríklad to, že vojdete do protismeru. Keď už teda máte veľkú potrebu sa obzrieť, radšej na chvíľku spomaľte alebo zastavte na okraji cesty.

Nebrzdite

Brzda slúži ako záchranný a núdzový systém. Maximálnu plynulosť dosiahnete tak, že sa budete chovať, ako by vaše auto nemalo žiadne brzdy. Brzdy totiž ostatných vodičov varujú, že sa niečo deje a oni začnú brzdiť tiež. Takto by ste mohli spôsobiť ozaj veľkú nehodu. Spoznajte schopnosti vášho auta a nespomaľujte  zbytočne, pretože tým obmedzujete rýchlejšie autá.

Nebojte sa zrýchliť

Plynový pedál nie je v aute len tak pre srandu. Keď sa pripojujete do rýchlejšieho pruhu vozidiel, snažte sa „šlápnuť“ na pedál a choďte rovnomerne s ostatnými vozidlami. To isté platí i na križovatkách. Však určite poznáte, aké otravné je, keď idete cez križovatku a auto pred vami ide slimačím tempom. Pokiaľ sa bojíte ísť rýchlo, nechoďte do rýchlejšieho pruhu a zapracujte na svojich zručnostiach.

 

FOTO:  © ambrozinio + patrikslezak / Dollar Photo Club