Turistické topánky, ako aj iná výbava na treking, sa neustále vyvíjajú, aby splnili potreby všetkých turistov. V posledných rokoch sme boli svedkami výrazného pokroku v oblasti materiálov, technológií a dizajnov v turistickej obuvi. Trendy v turistických topánkach jasne smerujú k spojeniu výkonu, pohodlia a štýlu. Nové materiály a technológie prispievajú k lepšiemu zážitku z turistiky a zároveň zohľadňujú environmentálnu udržateľnosť.

Nové materiály pri výrobe turistickej obuvi

Moderné turistické topánky sú šité za použitia pokročilých vodotesných materiálov. Gore-Tex je jedným z daných materiálov a tróni na vrchole medzi membránami, ktoré zabezpečujú ochranu pred dažďom a umožňujú v obuvi cirkuláciu vzduchu.

Výrobcovia sa snažia vytvoriť optimálnu rovnováhu medzi syntetickými materiálmi, ktoré zabezpečujú ľahkosť a odolnosť, a prírodnými materiálmi, ktoré prispievajú k dobrej ventilácii a pohodliu. Jedným z najvýznamnejších trendov je použitie nových syntetických materiálov, ktoré sú ľahšie a pevnejšie ako tradičné materiály. Tieto nové materiály sú zárukou, že turistická obuv je pohodlnejšia, ľahšia a odolnejšia. Ekologická udržateľnosť sa stáva dôležitým trendom. Turistické topánky sú vyrábané z recyklovaných materiálov, čím sa znižuje ich ekologický odtlačok.

Ochrana členkov a tlmenie nárazov

Podrážky od spoločnosti Vibram sú synonymom pre vysoký výkon a odolnosť. Sú ľahké, pružné a poskytujú vynikajúcu trakciu v rôznych typoch terénu. Ich vývoj smeruje k tomu, aby boli podošvy maximálnou ochranou voči šmyknutiu. Zároveň je braný ohľad na ochranu kĺbov. Inovácie v oblasti tlmenia nárazov zabezpečujú, aby turistickí nadšenci mohli pohodlne prekonať aj náročné terény. Gélové vložky a odpružené podrážky pomáhajú minimalizovať únavu nôh. Jedným z najvýznamnejších trendov je použitie systémov podpory členku, ktoré pomáhajú chrániť nohy pred zraneniami. Tieto systémy tvoria pevné bočnice a vystužené časti okolo členkov.

Štýlové dizajny turistickej obuvi

Nielen dámska turistická obuv podlieha módnym trendom. Dizajny turistických topánok sa stávajú viac módne a niektoré modely sú tak atraktívne, že sa môžu nosiť aj v bežnom živote. Minimalistické topánky sú v móde nielen pre bežcov, ale aj pre turistov. Ľahkosť a flexibilita sú v súčasnosti najviac žiadané vlastnosti turistickej obuvi. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť prispôsobenia topánok podľa osobných preferencií zákazníka, čo zvyšuje atraktivitu v tomto segmente a umožňuje aj počas výletov v horách prejaviť individualizmus a slobodu módy.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter