Už z názvu je jasné, že povinné zmluvné poistenie je povinné a musíte ho mať uzatvorené na každé vozidlo s ktorým sa rozhodnete vyjsť na cesty. Vychádza to tak zo zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Ak auto nepoistíte a polícia vám na to príde, budete si za to musieť siahnuť hlboko do vrecka. Výška pokuty za nesplnenie si tejto povinnosti sa môže vyšplhať až do výšky vyše 3000 eur. A to ešte nehovoríme o situácii, kedy by ste spôsobili škodu s nepoisteným autom vy. Treba taktiež vedieť, že povinné zmluvné poistenie sa nevzťahuje len na automobily, ale aj na motocykle, prívesné vozíky, či dokonca štvorkolky.

Nezabúdajte platiť a predlžovať

Ak si kupujete nové auto, je prakticky nemožné, aby ste na uzatvorenie PZP zabudli. Väčšina prípadov, kedy vodič alebo vodička skončí bez PZP je, že zabudne zaplatiť každoročný poplatok za povinné zmluvné poistenie alebo poistenie vyprší, prípadne, že ho majiteľ auta nepredĺži. Vtedy sa poistenie stáva neplatným a je nebezpečné s takýmto autom jazdiť na cestách. Ako sme už totiž spomenuli na začiatku, trest vám nehrozí iba ak nehodu spôsobíte, ale aj ak by vás iba zastavila policajná hliadka.

Horor v podobe škodovej udalosti

Vedeli ste o tom, že bez PZP jazdí vyše 170 000 vodičov a že 4 000 nehôd ročne je zavinených práve takýmito nezodpovednými šoférmi? Ak sa to však stane, môžu sa dostať do veľkých problémov, pretože niektoré nehody sa môžu vyčísliť s poškodením auta, trvalými následkami na zdraví a pod. až na státisíce eur. Stali sa už aj prípady, kedy takto vodič prišiel o celý majetok, pretože nemal riadne uzatvorenú zákonnú poistku. Pritom je to otázka pár desiatok eur ročne.

Lož má krátke nohy

Spoliehate sa na to, že so sebou nosíte bielu alebo zelenú kartu, ktorá má platnú dobu platnosti, ale toto PZP zaniklo pre neplatenie? Môže vám to pomôcť pri policajnej hliadke, pretože policajt na mieste nemá ako overiť, či je táto zákonná poistka riadne zaplatená a pravdepodobne sa teda pokute vyhnete. Ako sme však spomínali vyššie, riskujete spôsobenie nehody, ktoré vás môže vyjsť drahšie ako výška policajnej pokuty.