Balkán je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre tisíce Slovákov. Po ceste do Chorvátska stretnete desiatky áut so slovenskými evidenčnými číslami. Mnoho ľudí si vyberá dovolenku v Chorvátsku z toho dôvodu, aby si mohli užiť more a nejako výraznejšie to nenarušilo ich rozpočet. Pretože Chorvátsko patrí medzi lákavé destinácie hlavne kvôli príjemným cenám. Keď ste sa už rozhodli ušetriť na dovolenke, prečo to neurobiť aj na spotrebe svojho auta?

Jazdite predvídavo

Kolóny na ceste do Chorvátska sú podobným zjavom ako decembrový sneh v Alpách. Budete prekvapený, ak tam nebudú. Preto tomu prispôsobte aj štýl svojho jazdenia. Keď sa kolóna pohne, nevyštartujte ako raketa, ktorá o 50 metrov bude musieť prudko brzdiť. Rýchly štart a prudké zabrzdenie je veľký žrút paliva. Predvídajte a pozorne sledujte situáciu pred vami.

Namontujte si deflektory na okná

Zvýšený odpor vzduchu vie pekne dvihnúť spotrebu. Dali ste si dole truhlu na lyže, alebo ju ešte stále vozíte na streche? Počas horúčav je pomerne časté jazdenie s otvorenými oknami, ktoré tiež zvyšujú vašu spotrebu. Namontujte si deflektory na okná a zvýšte aerodynamiku svojho auta.

Vypínajte motor

Poznáte to, že keď sa chystáte stáť s autom desať minút, viac sa vám oplatí nechať zapnutý motor? Zabudnite na to. Keď viete, že budete stáť už dlhšie ako 30 sekúnd, oplatí sa vám motor vypnúť a potom znovu naštartovať. Táto rada vám v kolónach môže znížiť spotrebu o nezanedbateľnú čiastku.

Správne natlakované pneumatiky

Nemáte radi, keď vás všetci vodia za ručičku? Vodiť za ručičku výrobcom pneumatík sa však nechajte. Dodržujte odporúčaný tlak v pneumatikách. Ak je len o 10 % nižší, ako odporúča výrobca, spotreba môže byť vyššia aj o 0,5 l/100 km. A to je už pekný rozdiel.

A rada na záver – je dôležité, aby ste boli počas dlhej jazdy v pohodlnej polohe. Veľký rozdiel môžu urobiť správne nastavené lakťové opierky, sedačky a volant. Síce vám to spotrebu priamo neušetrí, no štýl vašej jazdy to pozitívne ovplyvniť môže.

FOTO:  © Yury Gubin / Dollar Photo Club