Zamrznuté dvere, námraza na oknách, kolesá zapadnuté snehom. Vymenované situácie sú len malou časťou toho, čo na motoristov číha počas každej zimy. Spomedzi všetkých nástrah zimy sú pre šoférom najviac nepríjemné mráz a snehové záveje. S mrazom i závejmi sa dá efektívne bojovať a prežiť zimu bez ujmy na nervoch či vozidle.

Každé ráno je bojom s námrazou

Prebudiť sa v zime do zachmúreného dňa a vedieť, že vás vonku čaká vozidlo s námrazou na všetkých oknách nie je veľmi príjemný pocit. V duchu iste závidíte majiteľom automobilov, ktorí ich na noc môžu ukryť do garáže. Závidieť vám nepomôže, a tak vás čakajú minúty boja s námrazou. Tento boj môže byť o niečo jednoduchší, ak ste na jeseň skontrolovali a ponatierali všetky tesnenia. Vyhnete sa tak námraze vo vnútri vozidla, ktorá býva horšia ako tá vonkajšia. Vonku sa dá s ľadom na oknách zápasiť pomocou rozmrazovacieho spreja a škrabky, ale vo vnútri vám nezostáva nič iné ako pustiť klimatizácia, čakať a utierať okná. Tento problém majú hlavne staršie vozidlá, ale niekedy sa s ním stretávajú aj majitelia novo kúpených automobilov. Nové vozidlá však majú výhodu v tom, že sú skoro všetky opatrené vyhrievanými sklami. Čiastočne vám dokážu pomôcť kryty na sklá, ktoré sa predávajú do exteriéru i interiéru. Ak máte peniaze navyše, odporúčame vám investovať do nezávislého kúrenia.

Snehové záveje vedia potrápiť

Okrem ľadu sú hlavne v horách problémom snehové záveje. Nie vždy sa pri jazde cez sneh môžete spoľahnúť na pneumatiky. Preto by mala byť súčasťou vašej zimnej výbavy jedna skvelá pomôcka – snehové reťaze. Veľa motoristov si myslí, že ak nejazdia do hôr, reťaze im budú na nič. Toto isté si myslia majitelia štvorkoliek, ktorí sa spoliehajú na silný motor. Snehové reťaze nie sú výbavou len pre majiteľov malých vozidiel alebo pre tých šoférov, ktorí sa často pohybujú v horách. Reťaze môžete použiť napríklad pri prejazde cez neupravené parkovisko alebo ich nasadiť pri silnom snežení v teréne, o ktorom viete, že strmo stúpa. Snehové reťaze nájdete v obchodoch v rôznych prevedeniach a modeloch, vyrábajú sa ako reťaze na SUV 4×4, pre nákladné vozidlá, traktory a tiež ako reťaze na dodávky. Je teda zrejmé, že ide o výbavu na zimu, ktorú by si mal zaobstarať každý šofér preferujúci bezpečnosť a plynulú jazdu.