Dovoz tovaru z Číny má nesporne množstvo výhod. Treba však počítať aj s číhajúcimi nástrahami, na ktorých sa môžete ľahko popáliť.

Začnime ale optimisticky. Ak sa rozhodnete zaobstarať si želané mechanizmy práve z tejto krajiny, otvára sa vám možnosť využitia veľkej rady pozitív. Čínske výrobky zaznamenávajú v posledných rokoch pomerne výrazný nárast kvality. Aj preto sa ich tovar na slovenskom či českom trhu už viac neberie ako podradný a miestni podnikatelia ho bez predsudkov radi využívajú. Pozitívnym smerom sa vyvíja aj ochota ázijských výrobcov upravovať stroje podľa prianí európskych zákazníkov. Pri poctivom zvážení pomeru ceny a kvality môže ísť o skvelú cestu, ako váš biznis dostať to lepšej kondície.

Táto najľudnatejšia krajina sa svetu otvára čoraz viac. To sa týka najmä techniky či výroby. Miestni výrobcovia vo vysokej miere spolupracujú a konzultujú svoje postupy s USA, Nemeckom, Anglickom či inými krajinami, od ktorých dostávajú čoraz kladnejšie referencie. Dovoz tovaru z Číny je v súčasnosti ochránený aj rôznymi konkrétnymi mechanizmami, ktoré eliminujú riziká s ním spojené napríklad v predchádzajúcom storočí. Je však mimoriadne výhodné tento obchodný proces konzultovať alebo zveriť do rúk odborníkom. Aj na Slovensku už dnes funguje množstvo firiem, ktoré vám v tom dokážu spoľahlivo pomôcť a vybaviť vám byrokratické záležitosti.

Aby všetko prebehlo v poriadku a vy by ste mohli ušetrené financie za tieto transfery investovať niekde inde, treba si dať dobrý pozor na niekoľko konkrétnych záležitostí. Prvým krokom by malo byť overenie si referencií dodávateľa ci výrobcu. Ak vám odmietnu poskytnúť európske alebo zámorské referencie, pravdepodobne svoju spoľahlivosť a kvalitu len maľuje na ružovo. Podceniť by ste nemali ani kontroly strojov ešte pred naložením do kontajnerov a cestou loďou či vlakom. Nespoliehajte sa len na video či fotodokumentáciu. Ak totiž objavíte určité kritické nedostatky až na našom území, tovar nemusí byť vôbec colníkmi vrátený naspať na územie Číny. Z dôvodu prísnych devízových predpisov sa veľmi ľahko môže stať, že návratu peňazí sa už nedočkáte.

Problémy môžu nastať aj pri nedostatočnej špecifikácií stroja. Drvivá väčšina omylov nastáva práve pri zlej komunikácii s dodávateľom. Chyby často vznikajú napríklad pri nedostatočnom preklade z čínštiny do angličtiny alebo slovenčiny. Treba si uvedomiť, že v čínskej kultúre nie je zvykom priznať si neznalosť pochybenia. Problematiku teda musíte poznať práve vy a následne ju špecificky vysvetliť druhej strane. Dovoz tovaru neuľahčujú ani časté nedostatky v technológiách, nie vždy sa totiž môžete spoľahnúť na 3D modely, video prezentácie či technické nákresy.

Na okolitých trhoch nie je problém s dostupnosťou náhradných dielov. Pri poruche strojov si ich vieme obstarať do niekoľkých dní. Ak však príde k poruche stroja od čínskeho dodávateľa, nie vždy sľub ich zaslania dodrží. Preto je dôležité, aby ste si už dopredu zaistili dodávateľa náhradných dielov radšej v rámci Slovenska alebo v rámci bližších krajín. Možnosťou je aj zahrnúť do samotného obchodu aj dodanie určitého počtu najdôležitejšieho príslušenstva a náhradných dielov, ktoré si jednoducho uskladníte pre horšie časy.

Ako sme už spomenuli, od týchto úskalí vás vie vystríhať spoločnosť, ktorá sa dovozu strojov z Číny venuje už roky. Vám už len ostane čakať na svoj tovar bez toho aby ste zbytočne strácali čas a finančné náklady. Nie všetko totiž v Číne funguje na rovnakých princípoch ako na obchodných trhoch, s ktorými máte možno skúsenosti vy. Zverte tieto starosti na niekoho, kto si s tým poradí za vás.