Porucha vozidla na diaľnici patrí medzi najviac nepríjemné situácie v živote motoristu. Táto situácia vyžaduje rýchle a správne rozhodnutia i činy. Diaľnice sú vysoko frekventované a rýchlosť ostatných vozidiel predstavuje značné riziko nielen pre vašu bezpečnosť. Preto je dôležité vedieť, ako postupovať, aby ste minimalizovali riziká a zároveň dodržali platné predpisy.

Čas zohráva úlohu, ale nie na úkor správneho konania

Ak zaznamenáte poruchu vozidla, okamžite zapnite výstražné svetlá. Tým upozorníte ostatných vodičov, že sa nachádzate v núdzovej situácii. Tento krok je dôležitý a platí pravidlo, že čas znamená zníženie rizika. Avšak zachovajte chladnú hlavu a okrem svetiel sa snažte čo najskôr opustiť jazdný pruh. Presuňte vozidlo do núdzového pruhu alebo na krajnicu. Ak je to možné, nezastavujte na moste, v tunely a v zákrute.

Ak sa chystáte vystúpiť z vozidla, nezabudnite si obliecť reflexnú vestu. Podľa platných predpisov je vodič povinný použiť výstražný trojuholník, ktorý je nutné umiestniť do bezpečnej vzdialenosti od vozidla. Ak viete čítať označenie pneumatík, iste tiež viete, že na diaľnici by mal byť umiestnený minimálne 100 metrov za vozidlom, aby mali ostatní vodiči dostatok času na reakciu. Pri umiestňovaní výstražného trojuholníka sa pohybujte po krajnici alebo čo najďalej od vozovky a vždy sledujte premávku. Ak je situácia nebezpečná, radšej počkajte na bezpečný okamih.

Zabezpečte nielen vozidlo, ale aj posádku

Ak sa vám nepodarí dostať s vozidlom na bezpečné miesto, čo najskôr ho opustite a presuňte sa za zvodidlá. Nikdy nezostávajte v aute, a to najmä na ľavom pruhu alebo v neprehľadnej časti diaľnice. Aj pri menšej rýchlosti môže náraz iného vozidla spôsobiť vážne zranenia. Všetci členovia posádky by mali mať na sebe reflexné vesty. Na vesty si v aute nájdite miesto, nevozte napríklad v lete v kufri snehové reťaze a iné nepotrebné veci. Deťom a starším ľuďom pomôžete bezpečne prejsť na vhodné miesto mimo vozovky.

Po vykonaní uvedených krokov kontaktuje asistenčnú službu alebo Národnú diaľničnú spoločnosť na čísle 0800 100 007. Ak máte zmluvu s asistenčnou službou poisťovne, kontaktujte ju a informujte sa o možnostiach odtiahnutia vozidla. Niektoré úseky diaľnic sú vybavené núdzovými telefónmi umiestnenými na krajnici. Použitie tohto telefónu zaručí presné určenie vašej polohy a rýchle privolanie pomoci.

Čo nikdy pri poruche na diaľnici nerobte

Správne kroky pri poruche na diaľnici už poznáte. Ktoré kroky sú však rizikové a je nutné sa im vyhnúť?

  • Nezostávajte vo vozidle – aj keď sa vám môže zdať, že je to bezpečnejšie, nie je to pravda.
  • Nezastavujte v strede jazdného pruhu – ak je to možné, vždy sa pokúste dostať k okraju cesty.
  • Nemanévrujte prudko pri výjazde na krajnicu – pri vysokých rýchlostiach môže prudké brzdenie alebo otočenie volantu spôsobiť nehodu.
  • Nepokúšajte sa opraviť vozidlo priamo na diaľnici– nekontrolujte snímač tlaku pneumatík či iné senzory, odtiahnutie alebo odborný servis je v takýchto situáciách bezpečnejšie riešenie.

Dodržiavaním týchto krokov ochránite seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky.