Sezóna lyžovačiek je tu. Vyberte teda lyže uložené v pivniciach a pripravte ich na tohtoročnú lyžiarsku sezónu! Mnohí Slováci sa na lyžovačku rozhodnú cestovať vlastným autom. V tomto prípade je, okrem prípravy lyží, nutná aj príprava auta. V čom spočíva?

Náhradný kufor na streche

Ak sa autom na lyžovačku chystáte aj Vy, zrejme riešite uskladnenie lyžiarskej výstroje, či iného športového náčinia. V tomto prípade máte možnosť k autu si prikúpiť a na strechu nainštalovať strešné nosiče boxy alebo držiaky. Čo by ste si mali vybrať?

  • Strešné nosiče – výhody a nevýhody. Za najväčšiu výhodu strešných nosičov sa dá považovať ich prijateľná cena. Okrem toho ich ľahko na strechu auta nainštalujete. Ak si kúpite kvalitné strešné nosiče boxy k nim neskôr môžete primontovať. Nevýhoda samotných nosičov spočíva v tom, že na nich uskladnené lyže nie sú zakryté.
  • Strešné boxy – výhody a nevýhody. Aj keď sú pomerne drahšie, batožinu v nich preveziete omnoho bezpečnejšie. Dokonca ju môžete aj uzamknúť. Kľúč od boxu si zaveste na zväzok kľúčov od auta, aby ste ho nehľadali, prípadne nenechali box odomknutý! Dostupné sú veľkokapacitné boxy, do ktorých vpracete naozaj celú objemnú batožinu. Od lyží, až po cestovné tašky.

Zvážte si teda, či na lyžovačku budete jazdiť pravidelnejšie a či sa Vám oplatí do boxov investovať.

Údržba auta pred cestou

Batožinu máte vyriešenú, je čas na nutnú údržbu auta. V prvom rade obujte zimné pneumatiky, ak ich ešte nemáte. Vybrať sa bez nich na lyžovačku by bolo naozaj nerozvážne. Ak mierite lyžovať do zahraničia, uistite sa, že v súlade s tamojšími zákonmi nemusíte mať ako povinnú výbavu snehové reťaze. V niektorých krajinách sú prikázané v zimnom období zákonom, inde zas v niektorých úsekoch dopravnou značkou. Snehové reťaze alebo textilné reťaze sa Vám však môžu zísť. Ak ich máte, prihoďte ich do kufra auta. V prípade, že sa chystáte na dlhšiu cestu, nezaškodí nechať auto prezrieť v servise. Vyhnete sa tak možným nepríjemným prekvapeniam

 

FOTO:  © trendobjects / Dollar Photo Club