Kuny na povale sú predzvesťou pustošenia a ničenia majetku. Môžu tiež prenášať ochorenia, a preto ich prítomnosť neignorujte a rýchlo ich z povaly odpuďte. Ako sa dá kún zbaviť účinne a navždy? Nasledujúcich 7 tipov vám pri boji s kunou zaručene pomôže.

1. Uzavrite prístupové cesty

Kuny majú ohybné telo, a preto sa ľahko dostanú cez najmenšie škáry všade, kde ich láka teplo. Ak sa kuna zjavila na vašej povale, detailne prezrite celý priestor a identifikujte, kade sa na povalu dostala. Tieto miesta uzavrite výplňou alebo mriežkou.

2. Využite svetlo a zvuk

Kuny uprednostňujú tmu a ticho. Kúpte lampy s ostrým svetlom a pohybovým senzorom. Zakúpiť sa dajú tiež zvukové zariadenia na odpudenie kún.  Automatické svetlá alebo rádio s časovačom pomôžu vytvoriť prostredie, ktoré kuny nebudú obľubovať a z povaly odídu.

3. Použite repelenty

Existuje viacero prírodných repelentov, ktoré môžu byť účinné voči kunám. Esenciálne oleje ako napríklad olej z mäty piepornej alebo eukalyptu, aplikujte na miesta, kde sa kuny pohybujú.

4. Využitie aromatických látok

Kuna je ohybná a má tiež perfektný čuch, a preto ju ľahko odoženiete aromatickými látkami, ktoré znepríjemňujú jej pobyt na povale. Umiestnite na povale vrecia so suchým muškátovým orieškom, čiernym koreňom alebo cesnakom.

5. Použite ultrazvukové odpudzovače

Odpudzovače na kuny vo forme ultrazvukových prístrojov sú zárukou, že sa kuna vo vašom príbytku neobjaví. Ultrazvukové odpudzovače sú vynikajúcim prostriedkom nielen na ochranu povaly, ale tiež pivnice či vozidla. Ich vysokofrekvenčné zvuky neustále menia kmitočet a sú pre kuny neznesiteľné.

6. Rozmiestnite na povale pasce

Pasce a klietky na odchytenie kún sú tiež spôsobom, ako sa ich zbaviť. Do pasce sa zviera odchytí a vy ho prenesiete do prírody. Odporúča sa kunu zaniesť aspoň 10 km od vášho domu.

7. Pravidelné čistenie a údržba

Udržiavajte povalu čistú. Kuny môžu byť priťahované neupratanými miestnosťami, kde sa rady upelešia medzi neporiadkom a vytvoria si noru. Pravidelné čistenie zabraňuje vytváraniu ideálnych podmienok pre ich pobyt. Ideálne je, keď skombinujete viac našich tipov proti kunám, aby ste si boli istí, že váš majetok je v bezpečí.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter