Zatiaľ čo väčšina Američanov pravdepodobne nepočula o chlpatých Vikách (Vicia villosa), prériových prúžkoch alebo iných základných charakteristikách trvalo udržateľných fariem, ktokoľvek, kto bol v supermarkete, vie o biopotravinách. Hnutie ekologického poľnohospodárstva, ktoré sa datuje od začiatku 20. storočia, zahŕňa systém postupov udržateľnosti, ktoré boli kodifikované do špecifických certifikačných noriem americkým ministerstvom poľnohospodárstva. Farmy, ktoré spĺňajú normy, môžu označiť svoju produkciu ako “USDA Organic” – túto organiku 101, hľadá stále viac zákazníkov.

“Ekologické” a “trvalo udržateľné” nie sú úplne synonymá: súčasné organické normy ponechávajú priestor na niektoré praktiky, ktoré nie sú z hľadiska udržateľnosti optimálne, a nie všetci poľnohospodári, ktorí používajú trvalo udržateľné postupy, spĺňajú podmienky pre certifikáciu USDA alebo sa rozhodnú pokračovať.

Napriek tomu je pravdepodobné, že certifikované organické ovocie a zelenina vo vašom supermarkete boli vyrobené udržateľnejšie ako ich bežne pestovaní susedia. Takže ak vaše pravidlo je “pozrite sa na ekologický štítok”, je nepravdepodobné, že sa pomýlite.

Na Slovensku je zatiaľ stále viac populárne klasické poľnohospodárstvo. Ak idete rozbehnúť tento trend, nezaobídete sa bez poľnohospodárskych strojov a napríklad ani bez elektrocentrály.