Zima sa pomaly končí a na cestách pribúdajú veľké diery, jamy, výtlky. Pravidelnou dopravou sa asfalt zaťažuje, vznikajú trhliny. Keď do nich naprší a voda v zime zamrzne, vznikne ľad, ktorý asfalt roztiahne. Jazda na takomto neupravenom asfalte, cestu ešte viac naruší až vznikne výtlk. Kto je v takomto prípade vinník a kto preplatí škodu na vozidle?

Kto je zodpovedný za výtlky?

Vo všeobecnosti správca cestej komunikácie. Pri diaľniciach je to Národná diaľničná spoločnosť, pri cestách prvej triedy Slovenská správa ciest. Cesty druhej a tretej triedy spravujú kraje, resp. ich oddiely. Škoda by vám teda mala byť vyplatená z poistenia zodpovednosti za škodu správcu komunikácie. Nie vždy to tak býva. Väčšinou vás čakajú dlhé vybavovačky a doťahovačky, ktoré aj tak nikam nepovedú. Musíte si tiež dať pozor či úsek, na ktorom ste nabehli na výtlk, nebol doplnený značkou o znížení rýchlosti a upozornení na výtlky. V takom prípade ste jednoducho neprispôsobili jazdu povahe vozovky a na vine ste vy.

PZP verzus havarijné poistenie

Ako isto viete povinné zmluvné poistenie musíte mať na vaše vozidlo uzatvorené. Avšak v tomto prípade vám pzp veľmi nepomôže. Škodu môžete vymáhať iba od poisťovne správcu komunikácie. Potrebujete na to dokumentáciu miesta nehody, fotky, najlepšie aj svedkov. Ak odhadujete škodu vyššiu ako 4000 eur, ohláste aj políciu. Stáva sa, že poisťovňa od správcu cestnej komunikácie vyžaduje aj dôkaz od polície i napriek tomu, že zo zákona nie je nutné aby ste políciu volali.

Ako sa týmto opletačkám, vyhnúť? K pzp poisteniu si pripoistite vozidlo aj proti zlému stavu vozovky. Stojí to pár desiatok eur ročne a pokiaľ viete, že jazdíte po cestách kde je vyššia pravdepodobnosť výskytu výtlkov, tak sa vám to oplatí. Väčšiu istotu budete mať keď si zriadite havarijné poistenie. V takom prípade budete musieť zaplatiť iba za spoluúčasť, ale možno aj to vám vaša poisťovňa preplatí, ak sa dokáže, že to z vašej strany vina nebola.

Rady pre vodičov

Ak nastane škodová udalosť spôsobená výtlkom na ceste, snažte sa celú situáciu zdokumentovať. Ohláste svedkov, spravte fotografie výtlku, vozovky, vozidla aj okolitého prostredia. Ak nastala situácia, že je povinné zavolať políciu, zavolajte ju. Dokonca aj vtedy, keď máte uzatvorené len povinné zmluvné poistenie a myslíte si, že by bol s dokazovaním vašej neviny problém. Ak máte v rámci vášho pzp poistenia nárok na asistenčné služby, zavolajte aj im. Vozidlo odtiahnu, prípadne odvezú do servisu.