Každým rokom cestujeme na dovolenku do zahraničia, pričom v posledných rokoch sme navštívili Grécko, Španielsko a Taliansko. V minulom roku sme sa rozhodli upustiť od leteckej dopravy, sadli sme do automobilu a vyrazili sme do Chorvátska. Upútalo nás letovisko Zadar, ktorého dominantou je historické centrum. Súčasne sa pýši plážami, ktoré nabáda na každodenné kúpanie v mori. V nasledujúcich riadkoch vás zoznámime s našou dovolenkou.

Cesta z Bratislavy do Zadaru by mala trvať takmer sedem hodín. Hoci sme vyrazili v noci, cesta sa predĺžila o takmer tri hodiny. Dovolenku sme si vybrali na prelom júla a augusta. V tejto dobe sa pravdepodobne rozhodla väčšina Slovákov a Maďarov na cestu do Chorvátska. Na diaľnici išlo auto za autom a ešte sme sa ocitli v kolóne na maďarskej diaľnici, ktorá bola spôsobená dopravnou nehodou.

Mali sme na výber dve možnosti – ísť cez Rakúsko a Slovinsko, alebo prejsť Maďarskom priamo do Chorvátska. Z finančných úspor sme sa rozhodli pre druhú alternatívu, aby sme nemuseli platiť diaľnici v Rakúsku a Slovinsku. Takto sme kúpili len maďarskú diaľničnú známku a prešli sme priamo do Chorvátska.

Navigácia bol pomocník číslo jedna

Cestu do Chorvátska sme absolvovali prvýkrát. Aby sme sa nestratili, zháňali sme navigáciu do auta. No investovať do klasickej navigácie by bolo zbytočné, lebo ju tak často nevyužívame. Preto som sa rozhodol kúpiť navigáciu Sygic, čo je mobilná aplikácia. Táto GPS do auta je offline, teda nebolo potrebné pripojenie k internetu. Veľmi ma zaujala prehľadná mapa, podrobné pokyny, hlasové funkcie, informácie o rýchlostných limitoch a bezpečnostné varovanie. Navigácia mi nie raz pomohla pri výbere jazdných pruhov na rozbiehajúcich sa cestách. Do Zadaru sme úspešne dorazili, bez toho aby sme zablúdili.

V Zadare sme mali objednaný apartmán v bezprostrednej blízkosti historického centra. Pred odchodom som si z internetu opísal GPS lokáciu apartmánu, zadal som ju do navigácie a prišli sme priamo pred samotný objekt. Privítali nás majitelia apartmánu, ukázali nám ho a popriali nám príjemnú dovolenku.

Čo Zadar ponúka?

V Chorvátsku sme strávili celých sedem dní, a preto sme si naplánovali program. Nechceli sme sa len váľať na pláži pri mori, ale chceli sme zavítať na tamojšie pamiatky a zaujímavé miesta. Prvý deň sme len odpočívali a ležali sme pri mori. Deti si užívali morských vĺn a my sme s manželkou relaxovali na brehu. Večer sme si zašli na večeru do tunajšej reštaurácie, kde sme ochutnali morské plody.

Ďalší deň sme si prešli historické centrum Zadaru a naše kroky viedli tiež k samotnému prístavu, kde nás uchvátili krásne jachty. Len sme si posťažovali, že takú jachtu vlastniť by bola jedna radosť.

Jeden deň sme si vyhradili na výlet do Splitu, do najväčšieho mesta na chorvátskom pobreží. Split je známy ako hospodárske, kultúrne a dopravné stredisko Dalmácie. Zavítali sme ku katedrále so zvonicou, vstúpili sme do Diokleciánového paláca a odfotili sme sa u sochy biskupa Gregora Ninského. Záver dňa sme strávili v reštaurácii, kde sme si pochutnali snáď na najväčší pizze, ktorú sme kedy videli. Volala sa Jumbo pizza.

Našim deťom sa rovnako najviac páčilo mora, kde by najradšej trávili väčšinu času. Mora sa nám páčilo, no na pláži bola veľká koncentrácia českých turistov. To bolo asi jediné mínus. Máme radi dovolenku v zahraničí, kde sú skôr cudzojazyční turisti či pôvodní obyvatelia. Ak chcete lacnú dovolenku, na ktorú vyrazíte vlastným autom, potom Chorvátsko jednoznačne odporúčame. Turisti preferujúci exotickú atmosféru by mali svoje kroky smerovať do iných krajín, nie do Chorvátska.