Základnou nevyhnutnosťou pre bezpečné cestovanie autom je v prvom rade jeho dobrý technický stav. Uvedené platí dvojnásobne, najmä ak sa chystáte vycestovať svojím autom na dlhšiu cestu a medzi pasažiermi budú aj deti. Viete, ako zvýšiť vašu bezpečnosť na cestách autom?

Skúsený šofér a vozidlo v dobrom technickom stave sú základnou podmienkou každej bezpečnej cesty. Ak cestujete do zahraničia, určite by ste si pred vycestovaním mali zistiť, čo všetko musíte mať v povinnej výbave auta v danej krajine a aké tam platia dopravné predpisy. Okrem toho je veľmi užitočné, ak sa vopred pripravíte aj na neočakávané situácie či komplikácie, ktoré sa môžu počas cesty vyskytnúť.

Z toho dôvodu je určite veľkou výhodou nielen mať dostatok informácií tom, ako takýmto komplikáciám predchádzať, ale vedieť si aj poradiť v prípade, že už nastanú. A, samozrejme, mať zaplatenú poistku.

1. Nepodceňte kontrolu technického stavu

Pred dlhšou cestou autom si nevyhnutne skontrolujte funkčnosť všetkých dôležitých súčastí vozidla. Zamerajte sa v prvom rade na kontrolu správnej funkcie brzdového systému (vrátane brzdovej kvapaliny), skontrolujte a dohustite pneumatiky na predpísaný tlak a taktiež nezabudnite na kontrolu presnosti a spoľahlivosti riadenia.

Ďalej zistite, či tlmiče zabezpečujú dostatočný kontakt pneumatík s vozovkou, či správne funguje osvetlenia vášho auta, keďže ich nedostatky predlžujú brzdnú dráhu vášho vozidla. Pred dlhšou cestou je taktiež užitočné, ak si skontrolujete filter vetrania a funkčnosť klimatizácie. Ak by bol filter zanesený a klimatizácia nefunkčná, počas cesty by vás mohlo nepríjemne zaskočiť rosenie okien či zlá viditeľnosť.

2. Majte potrebné doklady a povinnú výbavu

Samozrejmosťou pri šoférovaní je mať pri sebe občiansky a vodičský preukaz, technický preukaz od vozidla, doklad o poistení vozidla (zelená karta), v prípade cesty do zahraničia pas, prípadne medzinárodný vodičský preukaz, ak sa v danej krajine vyžaduje. Zabudnúť by ste nemali ani na dostatočnú hotovosť, kontakty na zastupiteľské úrady, asistenčné služby poisťovne a potrebné tlačivo v prípade nehody.

Veľmi užitočným pomocníkom je aj spoľahlivá navigácia a tiež autonabíjačka pre mobilné zariadenia. V prípade, že vlastníte vozidlo, ktoré nie je vybavené elektronickým systémom otvárania a štartovania, určite si nezabudnite vziať aj náhradné kľúče, ktoré si uložte na chránenom mieste mimo auta.

3. Naplánujte si trasu a prestávky na oddych

Pri plánovaní trasy musíte počítať s tým, že najmä cestovanie s deťmi je oveľa časovo náročnejšie. V takom prípade je veľmi vhodné, ak trasu vašej cesty rozdelíte na menšie úseky a s možnosťou prenocovania na polceste. Je preto veľmi rozumné, ak si pripravíte plán s dostatočnou časovou rezervou.

Najmä pri cestovaní s deťmi je veľmi dôležité plánovať aj prestávky, ktorých dĺžka a frekvencia musia zodpovedať veku a momentálnej potrebe dieťaťa. Na oddych zvoľte atraktívne miesta, kde sa môžu deti prípadne aj pohybovo vyžiť a vybiť nahromadenú energiu. Prestávky sú však prospešné aj pre dospelých, keďže v dôsledku dlhšieho sedenia dochádza k spomaleniu krvného obehu, únave a poklesu schopnosti koncentrácie. Ak vám však okolnosti dlhšie prestávky nedovoľujú, skúste si počas cesty aspoň občas pocvičiť s chodidlami, čo vám aspoň čiastočne pomôže zlepšiť krvný obeh a prekysličiť organizmus.

4. Buďte pripravení na nepriaznivé počasie

Viete, ako správne reagovať, ak vás náhle zaskočí zmena počasia sprevádzaná hustým dažďom alebo hmlou? Skúsení vodiči vedia, že v takýchto situáciách treba zapnúť stretávacie svetlá a znížiť rýchlosť. Hmlové svetlá, najmä tie zadné, však používajte len v nevyhnutných prípadoch, lebo inak môžete zbytočne oslepovať vodičov za vami.

Z bezpečnostného hľadiska je vhodnejšie v zhoršených podmienkach dodržiavať väčší odstup, minimálne 3 až 4 sekundy, aby ste vedeli pri náhlej zmene rýchlosti alebo smeru jazdy vodiča pred vami včas zareagovať. Ak vás napríklad zaskočí veľmi hustá hmla či dážď, skúste radšej na chvíľu auto odstaviť na bezpečnom mieste a zbytočne neriskovať. Havária je iba sekundu od zlej reakcie a potom nezostáva nič iné, len vedieť čo robiť v prípade nehody.

5. Buďte sústredení a oddýchnutí

Zostaňte napriek rušivým vplyvom okolia (hlasné rádio, krik a plač detí, sledovanie billboardov či okolitej krajiny) stále plne sústredení na šoférovanie. Obmedzte činnosti, ktoré by vám v plnej koncentrácii za volantom vadili. To posledné, čo v živote potrebujete, je využiť úrazové poistenie posádky vozidla. Skúste preto dodržiavať aj nasledujúce zásady:

  • buďte stále v strehu a pozorne sledujte situáciu pred i za autom;
  • dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel (mnoho nehôd vzniká práve v dôsledku toho, že autá idú príliš blízko za sebou);
  • jazdite plynule (nižšia spotreba paliva);
  • buďte predvídaví k správaniu a prípadným chybám ostatných vodičov;
  • všímajte si a vyhodnocujte potenciálne nebezpečenstvá;
  • majte na zreteli mŕtve uhly, nespoliehajte sa len na zrkadlá a otočte sa, aby ste videli, čo sa deje vo vašom okolí;
  • jazdite dostatočne oddýchnutí a počas dlhšej cesty si doprajte potrebný oddych.

Foto: